Akdeniz Diyeti Hakkında Faydalı Bilgiler ve Diyet Listesi Örneği

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 23:20

Akdeniz ülkelerinde yaşayan insanların kalp ve damar hastalıklarına az yakalanması ve uzun ömürlü olması üzerine yapılan bilimsel araştırmalar sonucu ortaya çıkan Akdeniz diyeti, bölge halkının beslenme alışkanlıkları örnek alınarak hazırlanmış bir diyet türüdür.

Organik ve daha sağlıklı besinlerle beslenen, işlenmiş gıdaları kendilerinden uzak tutan bölge insanları bol sebze ve meyve ile balık tüketimi konusunda oldukça ileri seviyededirler. Akdeniz diyetinin temel besin öğesi zeytinyağıdır ve günlük beslenme ile orantıladığımızda en az yüzde 25 ile yüzde 30 arasında günlük tüketimi yapılması gerekmektedir.

Akdeniz diyetinde beyaz et grubu özellikle balık da ayrı bir öneme sahiptir. Balıkta vücudumuzun sentezlemediği omega 3 ve omega 6 yağ türleri vardır ve bunlar damar koruyucu özelliğe sahiptir. Fosfor açısından da oldukça zengin olan balık taze olarak tüketilmeli ve kızartma yöntemi tercih edilmemelidir. Bunun yerine ızgara, haşlama ya da fırında pişirme tercih edilebilir.

Akdeniz diyetinin bir diğer en önemli besin kaynağı da sebzelerdir. Sebzeler pişirildiği zaman vitamin oranlarını kaybedeceği için özellikle yeşil yapraklı sebzelerin çiğ olarak tüketilmesi daha sağlıklıdır. Fakat bütün besinlerin çiğ olarak tüketilmesi sağlıklı olmayabilir. Domates gibi besinler de pişirildiğinde vücuda daha sağlıklı olacağı için çiğ tüketilmemeye özen gösterilmelidir. Domates pişirildiğinde ortaya çıkan likopen adındaki maddenin kanserle savaşta çok önemli bir yere sahip olduğu bilinir. Likopen maddesi ayrıca çilek, karpuz ve greyfurt gibi meyvelerde de vardır.

Sizler için 1 tane de örnek Akdeniz diyeti menüsü hazırladık:

Sabah: 2 dilim tam tahıllı ekmek, 1 kartvizit büyüklüğünde beyaz peynir, Bol domates, biber, maydonoz, 5-6 tane zeytin veya 2 adet bütün ceviz, 1 bardak taze sıkılmış portakal suyu.

Öğlen: 7-8 yemek kaşığı etsiz sebze yemeği, 1 kase cacık, 4-5 yemek kaşığı kepekli peynirli makarna, 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ilave edilmiş karışık salata.

İkindi: 4 yemek kaşığı leblebi, 1 bardak ayran, 1 kırmızı elma ve 1 kivi.

Akşam: 1 orta büyüklükte fırında balık, 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ilave edilmiş karışık salata, 1 dilim tam tahıllı ekmek, Buharda haşlanmış sebze, 8-10 adet üzüm.

Etiketler:, ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir