İsveç Diyeti Nasıl Yapılır ?

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 19:54

2 hafta gibi kısa bir sürede 7 ile 20 kilo arasında vermenizi sağlayan İsveç Diyeti, değişen yaşam koşulları, besin alışkanlıklarının değişmesi ve git gide artan hareketsiz bir yaşam anlayışı nedeniyle hayatımıza girmeye başladı.

İsveç Diyeti Nedir ?

Hareketsiz yaşam anlayışına bir de kötü beslenme ve fast food tüketimi girince obezite kaçınılmaz bir sonuç olarak karşımıza çıkıyor. Obezetinin artması nedeniyle de insanlar diyet anlayışına dayalı bir yaşam stratejisi belirlemeye başladı. Tüm dünyada artan obeziteye karşı dengeli ve doğru beslenme ile ilgili araştırmalar yapan insanlar İsveç diyeti diye bir diyet çeşitiyle karşılaştı. Amerikan Kalp Vakfı’nın kilo vermesi gereken hastalarına önerdiği İsveç diyeti, doktor kontrolünde ve gerekli tetkikler yapılmadan başlanıldığı takdirde sağlık yerine telafisi güç sonuçlar doğmasına da neden olabilir. Sürekli uygulandığı takdirde de vücutta olumsuz etkiler doğurabilen İsveç diyeti sağlıklı bir yaşam için çıkış kapısı değil sadece kısa sürede kilo vermek isteyenlerin başvurduğu bir pratik yöntemdir.

İsveç Diyeti Nasıl Yapılır ?

Bütün sağlıklı beslenme uzmanlarının yazdığı ve diğer diyetlerde de olduğu gibi İsveç diyeti de günde en az 2 litre su içmeyi tavsiye ediyor. Maksimum 13 gün uygulanması tavsiye edilen diyete uzun süre devam etmek insan sağlığını ciddi manada tehdit edebiliyor. Eğer diyete tekrar başlanılmak isteniyorsa en az 3 ay beklenilmeli bu süre zarfında da sağlıklı beslenmeye özen gösterilerek sağlığı tehdit eden alışkanlıklardan uzun durulmalıdır. Yani özetle İsveç diyeti 3’er ay arayla maksimum 2 hafta uygulanabilecek bir diyet türüdür.

İsveç Diyetinde Neler Tüketilmez ?

Isveç diyetinde çay, kahve ve meşrubat içilmemesi gerekiyor. Ölçü ve gramaj belirtilmeyen bu diyette abartmamak kaydıyla istediğiniz kadar öğününde besin tüketebilirsiniz. Diyet listesinde yer alan öğle ve akşam yemeklerini kalori miktarları eş değer olduğu için yer değiştirebilirsiniz. Diyetin sağlığınızı olumsuz etkilediğinizi gördüğünüz an keserek hemen doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

İsveç Diyeti Listesi

Aşağıda sizler için 3 günlük bir İsveç diyeti örneği hazırladık. Bu diyeti uygulamadan önce doktorunuza başvurmanız gerektiğini unutmayın.

İsveç diyeti 1. gün
Sabah: 1 Fincan kahve, 1 Kesme şeker
Öğle: 2 katı yumurta, 1 porsiyon haşlanmış ıspanak, 1 domates
Akşam: 1 biftek(200 gram,) zeytinyağlı ve limonlu yeşil salata

isveç diyeti 2. gün
Sabah: 1 fincan kahve, 1 kesme şeker
Öğle: 1 dilim salam, 100 gram yoğurt
Akşam: 1 biftek (200 gram), yeşil salata, 1 meyve

isveç diyeti 3. gün
Sabah: 1 fincan kahve, 1 kesme şeker, 1 dilim kızarmış ekmek
Öğle: Haşlanmış ıspanak, 1 domates, 1 meyve
Akşam: 2 katı yumurta, 1 dilim salam, yeşil salata

 

Etiketler:, ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir